Stockholm Apnea rankning

Rankinglistan är till för att inspirera varandra till längre, djupare och oftare.

Här är medlemmarnas bästa resultat oavsett om det gjordes på träning, eller på tävling som inte behöver vara AIDA rankad (fick man då rött kort är det inte medtaget!).

Pool disciplinerna:

DYN – Dynamisk apnea med fenor:

231 m Ulf Lindberg,
201 m Martin Wikström (F.d. svenskt rekord ),
204 m Tomas Jonsson,
178 m Johan Thelaus (f.d Dahlström),
176 m Niklas Petersén,
168 m Rikard Larsson,
167 m Ulf Dextegen,
160 m Göran Ahlby,
154 m Simo Kurra,
151 m Torbjörn Nyman,
150 m Erik Milles,
150 m Johan Isaksson,
150 m Oskar Johansson,
150 m Sebastian Rudnik,
149 m Spela Belca,
139 m Daniel Petrini,
119 m Martin Rask,
119 m Lars Nordgren,
100 m Robin Havervall,
100 m Mathias Larsson,
87 m Sofie Moström,
72 m Daniel Göksu,
71 m Thanos Kakoulidis.

DNF – Dynamisk apnea Utan Fenor:

181 m Ulf Lindberg,
180 m Jonas Forsberg
150 m Tomas Jonsson,
150 m Tomas Karlsson,
146 m Martin Wikström,
135 m Johan Isaksson,
132 m Ulf Dextegen,
125 m Johan Dahlström
125 m Rikard Larsson,
125 m Martin Rask,
125 m Sebastian Rudnik,
119 m Simo Kurra,
115 m Daniel Petrini,
110 m Mathias Larsson,
109 m Torbjörn Nyman,
107 m Erik Milles,
94 m Spela Belca,
81 m Daniel Göksu,
76 m Lars Nordgren,
75 m Göran Ahlby,
67 m Fallckolm Cuenca,
64 m Oskar Johansson,
58 m Thanos Kakoulidis,
50 m Malin Malmberg.

STA – Statisk apnea:

9:11 min Ulf Dextegen (Svenskt och Nordiskt Rekord med 8:43),
7:34 min Simo Kurra,
7:15 min Jonas Forsberg
7:13 min Tomas Jonsson,
7:12 min Göran Ahlby (F.d. svensk rekordhållare med 6:47),
7:04 min Johan Thelaus (f.d Dahlström),
6:36 min Ulf Lindberg,
6:15 min Martin Wikström,
5:50 min Erik Milles,
5:37 min Martin Rask,
5:30 min Lars Nordgren,
5:15 min Laila Fröberg,
5:07 min Johan Isaksson,
5:05 min Torbjörn Nyman,
5:05 min Viktor Milonjic,
5:01 min Rikard Larsson,
4:55 min Daniel Petrini,
4:33 min Mathias Larsson,
4:31 min Spela Belca,
4:30 min Thanos Kakoulidis,
4:10 min Mikael Björnelund,
3:42 min Daniel Göksu,
3:30 min Sofie Moström.
3:30 min Robin Havervall.

Djup disciplinerna:

CWT – Konstant vikt med fenor:

101 m Johan Thelaus (svenskt rekord, f.d Dahlström),
83 m Simo Kurra,
70 m Martin Wikström,
66 m Erik Milles,
62 m Niklas Petersén,
56 m Sebastian Rudnik,
56 m Tomas Jonsson,
46 m Oskar Johansson,
41 m Torbjörn Nyman,
40 m Göran Ahlby,
40 m Ulf Dextegen,
36 m Thanos Kakoulidis,
35 m Johan Isaksson,
35 m Martin Rask,
30 m Lars Nordgren,
26 m Sofie Moström,
20 m Mathias Larsson,
19 m Mikael Björnelund.
19 m Robin Havervall.

CNF – Konstant vikt utan fenor:

68 m Johan Thelaus (f.d Dahlström),
48 m Simo Kurra,
46 m Thomas Karlsson,
42 m Tomas Jonsson,
40 m Sebastian Rudnik,
40 m Martin Wikström,
30 m Torbjörn Nyman,
27 m Johan Isaksson,
22 m Oskar Johansson,
22 m Tomas Karlsson,
20 m Göran Ahlby,
15 m Lars Nordgren

FIM – Att dra sig ner/upp längs med linan:

87 m Johan Thelaus (f.d Dahlström),
63 m Martin Wikström,
55 m Simo Kurra,
50 m Ulf Dextegen,
47 m Sebastian Rudnik,
44 m Tomas Jonsson,
43 m Göran Ahlby,
43 m Johan Isaksson,
36 m Torbjörn Nyman,
35 m Lars Nordgren,
29 m Sofie Moström,
20 m Mikael Björnelund,
18 m Mathias Larsson